» » اجرای طرح آمارگیری«استفاده خانوارها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)»

اجرای طرح آمارگیری«استفاده خانوارها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)»

15 بهمن 1394
  | 
  • Like
  • 0

با همکاری پژوهشکده آمار ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، طرح آمارگيري «استفاده خانوارها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)»  از 15 بهمن‌ در استان گلستان و کلیه استان‌های کشور اجرا می‌گردد.

 پیرو تأکید اتحادیه مخابرات بین‌المللی (ITU) بر انجام یک آمارگیری تخصصی در زمینه ICT در کشورهای عضو، مرکز آمار ایران در زمستان سال ١٣٩٢ «طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» را به سفارش «سازمان فناوری اطلاعات ایران» به عنوان مسئول تدوین نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و با همكاری « پژوهشكده آمار» تهیه و اجرا نمود که براساس نتایج این آمارگیری، ١۶ شاخص خانواری در زمینه ICT (از جمله شاخص ضریب نفوذ اینترنت) محاسبه شد. لازم به ذکر است که شرط كاربر اینترنت بودن افراد در این آمارگیری بر خلاف دو آمارگیری قبلی، از ١٢ ماه گذشته به ٣ ماه گذشته كاهش یافت، یعنی در آمارگیری سال ١٣٩٢، كاربر اینترنت به كسی گفته می‌شد كه در طول ٣ ماه قبل از زمان آمارگیری تا زمان آمارگیری، حداقل یك‌بار از اینترنت استفاده كرده باشد. این تصمیم در نشست گروه کارشناسی شاخص‌های مخابرات جهانی كه از طرف ITU در سال ٢٠١٣ در سائوپائولوی برزیل برگزار گردید، گرفته شده بود.
مركز آمار ايران در سال 1394 نیز، در راستاي اجراي وظايف قانوني خود، طرح آمارگيري» استفاده خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» در كشور را به سفارش سازمان فناوري اطلاعات ايران به اجرا در مي‌آورد.
هدف از اجراي اين طرح، محاسبه ضريب نفوذ اینترنت و برخي شاخص‌های بین‌المللی در حوزه «فناوري اطلاعات و ارتباطات» در سطح استان‌هاي كشور است. با توجه به اهمیت شاخص ضریب نفوذ اینترنت، که در زمره شاخص‌های MDG (اهداف توسعه هزاره) نیز می‌باشد و خلأ اطلاعات در این زمینه جمع‌آوری اطلاعاتی که محاسبه این شاخص بین‌المللی را فراهم سازد، بسیار ضروری می‌سازد.
در این طرح با مراجعه مأمور آمارگير (6 مأمور آمارگیر در سطح استان گلستان) به خانوارهاي تعیین شده، پرسشنامه طرح به دو شیوه مصاحبه حضوری و خود اظهاري تكمیل مي‌شود.
جدول زیر اشاره‌ای به خلاصه نتایج بدست آمده این طرح در سال‌های 1387، 1389 و 1392 داشته و میزان شاخص ضریب نفوذ اینترنت استان گلستان را در مقایسه با کشور و جایگاه استان را از نظر این شاخص در بین استان‌های کشور نشان می‌دهد.

جدول 1- ضریب نفوذ اینترنت استان‌ گلستان و کشور

*   اطلاعات سال 1389 مربوط به نقاط شهری می‌باشد.

 نمودار 1- ضریب نفوذ اینترنت استان‌های کشور در سال1392

اجرای طرح آمارگیری«استفاده خانوارها و افراد از فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)»

 کاربران برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد این طرح، می‌توانند به منوی معرفی طرح های آماری در این سایت مراجعه و برای دسترسی به نتایج استانی طرح به سیمابر استان گلستان (بخش آمارهای رسمی مرکز آمار ایران) به آدرس https://simabar.golestanp.ir مراجعه نمایند.

فعلا نظری ثبت نشده است.ما را با ثبت نظرات ارزشمند خود همراهی کنید

نظر دهید

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

معاونت ها و مدیریت ها

سامانه ها

آمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 8306
بازدید دیروز: 6453
بازدید ماه:111779
بازدید سال:731684
بازدید کل:10952265

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟

آخرین بروزرسانی

در تاریخ:  19 مرداد 1401

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت
دستگاههای اجرایی, سازمان, سرشماری, عوامل اجرایی, مسکن, نفوس