» » پنجره جمعیتی ایران؛ گامی به سوی جهش تولید

پنجره جمعیتی ایران؛ گامی به سوی جهش تولید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان و به نقل از مرکز آمار ایران، اطلاع نگاشت تهیه شده در دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که کشور با یک فرصت طلایی برای استفاده از نیروی کار و جمعیت در سن فعالیت به نام «پنجره جمعيتي» روبرو است كه از آغاز گشوده شدن اين پنجره تاكنون بيش از دو دهه مي­گذرد و لازم است از این فرصت طلایی استفاده بهینه شود.

پنجره جمعیتی ایران؛ گامی به سوی جهش تولید

 اطلاع نگاشت تهیه شده در گروه جمعیت و سلامت مرکز آمار ایران با عنوان "پنجره جمعیتی ایران؛ گامی به سوی جهش تولید" وضعیت تحولات ساختار سني جمعيت کشور را تا سال ١٤٣٠ نشان می‌دهد. از نظر جمعیت‌شناسی، پنجره جمعیتی دوره‌ای است که بیشتر از دو سوم جمعیت در سنین كار و فعالیت (١٥ تا ٦٤ سال) حضور دارند. بر اساس این اینفوگرافیک پنجره جمعیتی ایران از اوايل دهه ١٣٨٠ باز شده و از آغاز گشوده شدن اين پنجره تاكنون بيش از دو دهه مي ­گذرد و لازم است استفاده از اين پنجره همچنان در اولويت برنامه ­هاي توسعه قرار گيرد.

از سوي ديگر اين اطلاع نگاشت روند تعداد جمعيت كشور را از سال ١٣٣٥ تا ١٤٣٠ به تصوير مي­ كشد. بر اين اساس جمعيت كشور از حدود ١٩ ميليون نفر در سال  ١٣٣٥ به حدود ٨٠ ميليون نفر در سال ١٣٩٥ رسيده و به عبارتي در يك دوره ٦٠ ساله به طور متوسط سالي يك ميليون نفر بر جمعيت كشور افزوده شده و در صورت كاهش نرخ باروري با شيب ملايم، انتظار مي­رود تا سال ١٤٣٠ جمعيت ايران به حدود ١٠١ ميليون نفر برسد.

همچنین در این اطلاع نگاشت وضعیت بار تکفل در کشور از سال ١٣٣٥ تا سال ١٤٣٠ نشان داده شده است. نسبت وابستگي (بار تكفل) ايران در اين دوران با فراز و نشيب­ هايي روبرو بوده كه تحت تاثير ساختمان سني جمعيت قرار گرفته است. در اين دوران حداقل مقدار بار تكفل در سال١٣٩٠ با مقدار ٤١ درصد مشاهده مي­شود و از پس از آن اين شاخص رو به افزايش گذاشته تا اين كه در سال ١٤٣٠ به ٥٩,٩ درصد مي­رسد. 

 بار تکفل در واقع مقدار تکفلی است که یک فرد فعال تامین هزینه‌های افراد غیرفعال را بر عهده دارد. برای محاسبه این شاخص باید جمعیت زیر ١٥ سال و جمعیت ٦٥ ساله و بیشتر را بر جمعیت ١٥ تا ٦٥ ساله تقسیم کرد كه به درصد بيان مي‌شود. پايين­ تر بودن اين شاخص نشان دهنده فشار كمتر بر جمعيت فعال است.

فعلا نظری ثبت نشده است.ما را با ثبت نظرات ارزشمند خود همراهی کنید

نظر دهید

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

معاونت ها و مدیریت ها

سامانه ها

آمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 1204
بازدید دیروز: 1804
بازدید ماه:127005
بازدید سال:760170
بازدید کل:8813820

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟

آخرین بروزرسانی

در تاریخ:  25 مرداد 1399

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت
دستگاههای اجرایی, سازمان, سرشماری, عوامل اجرایی, مسکن, نفوس