» » رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور: سياست‌هاي اقتصادي دولت ثمرات ملموسي داشته است

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور: سياست‌هاي اقتصادي دولت ثمرات ملموسي داشته است

04 فروردین 1395
  | 
  • Like
  • 0

دکتر نوبخت رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور :اتخاذ تصميمات و سياست‌هاي اقتصادي متناسب با ضربه‌هايي كه بر اقتصاد ما وارد شد، از سوي دولت خوشبختانه آثار و ثمرات ملموسي در پي‌داشته است.


به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، دكتر نوبخت كه در اجراي تبصره  ۱و ۲ ماده ۵۲ آيين‌نامه داخلي خبرگان ميهمان ويژه جلسه دوم اجلاس نوزدهم خبرگان بود، در ارائه گزارشي از وضعيت اقتصادي كشور به طرح مشكل و متغير تورم و ركود در كشور پرداخت و با اشاره به اين دو موضوع افزود: بخشي از پديد آمدن اين مشكل اقتصادي مربوط به مشكلات داخلي است و بخشي از آن مربوط به مشكلات خارجي و محدوديت‌هاي اقتصادي تحميلي از سوي ديگران.


وي هم‌چنين با اشاره به برنامه‌هاي اقتصادي كه از سال ۶۸ تا امروز ارائه و اجرا شده است، گفت: برنامه پنجم توسعه از سال ۱۳۹۰ آغاز شد در حالي كه ۱۱۹ ميليارد دلار درآمد نفتي داشتيم اما وقتي با تحريم‌ها مواجه شديم، تكانه‌هاي شديد اقتصادي را بر كشور تحميل كرد. در سال‌هاي ۹۰ و ۹۱ زماني كه با افت شديد قيمت نفت و كاهش ميزان صادرات نفتي مواجه شديم، همين امر موجب كاهش رشد اقتصادي و منفي شدن آن گرديد. رشد اقتصادي است كه مي‌تواند متغير ركود و تورم را مانع شود.


دكتر نوبخت تأكيد كرد: شوك‌هاي نفتي در سال‌هاي اخير نيازمند ارائه برنامه و اجراي سياست‌هايي براي خروج از بحران و مهار آن بود؛ لذا در دولت و مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام برنامه‌هايي ارائه شد و تا اندازه خوبي فشار شوك‌هاي تحميلي مهار شد. توسعه اقتصادي و رشد اقتصادي همراه با عدالت از برنامه‌ها و راهكارهايي بود كه انجام گرفت.


معاون رئيس‌جمهور و رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي گفت: اتخاذ تصميمات و سياست‌هاي اقتصادي متناسب با ضربه‌هايي كه بر اقتصاد ما وارد شد، از سوي دولت خوشبختانه آثار و ثمرات ملموسي در پي داشته است. رشد سرمايه‌گذاري باعث مثبت شدن شاخص رشد اقتصادي شد؛ اما در مقطع بعدي شاهد كاهش قيمت نفت به زير ۳۰ دلار بوديم كه باعث كاهش درآمد دولت از ۱۲۰ ميليارد دلار به ۳۴ ميليارد دلار گرديد و همين كاهش درآمد دولت، درصد سرمايه‌گذاري را نيز كاهش داده و به نوعي آثار خود را بر سفره مردم هم گذاشت؛ لذا رشد اقتصادي كشور مجدداً به مثبت ۱ درصد رسيد؛ البته تغيير روند از منفي ۶ درصد به مثبت ۱ درصد بوده و قابل تقدير است.


وي با اشاره به كاهش درآمد نفتي كشورهايي چون عربستان و ونزوئلا گفت: كشوري مثل عربستان كه يارانه‌هاي زيادي را به مردم خود مي‌داد با مواجه شدن به كاهش درآمد نفي خود دست به كاهش حجم يارانه‌هاي پرداختي و افزايش قيمت برخي كالاها و خدمات خود را اجرا كردند، اما دولت اعتدال علي‌رغم كاهش قيمت نفت تلاش كرد يارانه مردم را پرداخت كرده و جلوي افزايش قيمت‌ها را بگيرد.


رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور با اشاره به تلاش‌هاي دولت براي كاهش بيكاري در كشور گفت: سالانه جمع كثيري دارند به بازار كار وارد مي‌شوند. با اين حال دولت تلاش كرده با ثبات قيمت‌ها و ايجاد اشتغال براي فارغ‌التحصيلان تا حدودي از حجم بيكاري بكاهد.
دكتر نوبخت با اشاره به سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي، تصريح كرد: رشد اقتصادي در گرو استفاده از تمام ظرفيت‌هاي مورد اشاره مقام معظم رهبري سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي مي‌باشد. اما آيا واقعا اقتصاد مقاومتي ما امروز اين توان و قدرت را دارد كه با كاهش تكيه بر نفت، سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را اجرايي كنيم؟ كاهش تكيه بر نفت يعني افزايش ماليات، آيا جامعه ما امروز اين پذيرش را دارد؟ امروز دولت تمام تلاش خود را به كار بسته كه با اجرايي شدن برجام و رفع تحريم ها و ايجاد روابط ديپلماتيك و ايجاد بسترهاي سرمايه‌گذاري خارجي، گشايش اقتصادي مبتني بر اقتصاد مقاومتي و رسيدن به عدد ۸ درصد رشد اقتصادي را فراهم آورد.


وي در ادامه به برنامه ششم توسعه اشاره و برنامه‌هاي توسعه‌اي اولويت دار برنامه ششم را برشمرد و گفت: معظل كم‌آبي در كشور و كاهش سفره‌هاي زيرزميني و موضوع محيط زيست و معطوف شدن به ۲۴ بند سياست محلي اقتصاد مقاومتي در برنامه ششم مدنظر قرار گرفته است. همچنين رشد ۸ درصدي و تك رقمي شدن نرخ بيكاري و نرخ تورم از برنامه‌هاي آتي دولت در راستاي اجراي برنامه ششم توسعه مي‌باشد.
در اين مراسم؛ چند تن از اعضاي مجلس خبرگان با اشاره به مشكلات اقتصادي، بيكاري، تورم و ركود در كشور، سوالات خود را از معاون رئيس‌جمهور مطرح كردند و دكتر نوبخت نيز پس از استقرار در جايگاه، سوالات نمايندگان را پاسخ داد.


فعلا نظری ثبت نشده است.ما را با ثبت نظرات ارزشمند خود همراهی کنید

نظر دهید

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

معاونت ها و مدیریت ها

سامانه ها

آمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 2130
بازدید دیروز: 7120
بازدید ماه:73097
بازدید سال:73097
بازدید کل:9163065

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟

آخرین بروزرسانی

در تاریخ:  24 فروردین 1400

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت
دستگاههای اجرایی, سازمان, سرشماری, عوامل اجرایی, مسکن, نفوس