» » فایل PDFسند تطبیقی برنامه ششم توسعه کشور با سیاستهای اقتصاد مقاومتی

فایل PDFسند تطبیقی برنامه ششم توسعه کشور با سیاستهای اقتصاد مقاومتی

18 اسفند 1394
  | 
  • Like
  • 2

حدود یک دهه از ابلاغ سند چشم انداز 1404 می‌گذرد و فقط 10سال دیگر تا تحقق هدف آن باقی مانده است.در واقع سند چشم انداز یکی از مهم‌ترین اسناد بالادستی برای تدوین برنامه‌های توسعه است و هدف برنامه ششم باید حرکتی جهشی برای تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله کشور باشد و نباید سرنوشت برنامه ششم مانند پنج برنامه قبلی شود. برنامه ششم توسعه باید واقع بینانه، اثربخش و پویا تدوین شود.

دولت‌ها موظف هستند برنامه‌ای برای رسیدن به توسعه تدوین کنند تا براساس آن کشور به هدف خود که توسعه یافتگی در افق 1404 است، نزدیک و دست یابد. با نگاهی کوتاه به 10 برنامه‌ی توسعه که پنج برنامه قبل و پنج برنامه بعد از انقلاب اسلامی ایران تا کنون اجرا شده، ،برنامه ششم توسعه که از سال ۹۵ آغاز و تا ۹۹ ادامه دارد،قرار است جایگاه ایران را در رقابت‌های منطقه ای و جهانی ارتقاء دهد؛ مثلا متوسط رشد اقتصادی کشور از سال 41 تا 92 حدود 4،7 درصد و در 10 سال اول اجرای سند چشم انداز 20 ساله کشور 2،6 درصد بوده است که مهم ترین هدف اقتصادی اجرای برنامه ششم توسعه، رشد اقتصادی و پایدار 8 درصدی است. لازم به ذکر است که برنامه‌های توسعه به عنوان سند بالادستی بودجه‌های سالانه است اما بودجه‌های سالیانه براساس تحقق اهداف برنامه نوشته و تدوین نمی‌شوند.

برنامه ششم باید براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی درجهت رشد جایگاه ایران در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، علم و فناوری و در جهت توسعه صادرات و حمایت از تولید داخل باشد و برای حرکت درجهت سند چشم انداز باید گسترش اقتصاد دانش بنیان،تشویق رقابت پذیری،توانمندسازی بخش خصوصی،استفاده از منابع خارجی،بهبود فضای کسب و کار،پایداری محیط زیست،شفاف سازی و کاهش فساد و ارتقای سرمایه انسانی و اجتماعی مدنظر قرار گیرد.

دریافت لینک فایل

فعلا نظری ثبت نشده است.ما را با ثبت نظرات ارزشمند خود همراهی کنید

نظر دهید

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

معاونت ها و مدیریت ها

سامانه ها

آمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 57
بازدید دیروز: 689
بازدید ماه:746
بازدید سال:846293
بازدید کل:8899943

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟

آخرین بروزرسانی

در تاریخ:  01 آبان 1399

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت
دستگاههای اجرایی, سازمان, سرشماری, عوامل اجرایی, مسکن, نفوس