» » دکتر نوبخت:دولت مصمم است از نيمه دوم سال ۵ برنامه براي حل مشكلات اقتصادي مردم اجرا كند

دکتر نوبخت:دولت مصمم است از نيمه دوم سال ۵ برنامه براي حل مشكلات اقتصادي مردم اجرا كند

دكتر محمدباقر نوبخت گفت: ما از منظر سازمان برنامه و بودجه كشور كه متولي سياستهاي مالي است، به گونه‌اي بايد عمل كنيم كه در كنار برنامه‌هاي جاري آثار سوء را هم مديريت كنيم.
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور دكتر نوبخت، معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور با فعالان اقتصادي در اتاق بازرگاني، صنايع، معاون و كشاورزي ايران گفت: يكي از برنامه‌ها معطوف به مشكلي است كه براي واحدهاي توليدي كشور به وجود آمده است كه بايد بتوانيم تا آنجا كه امكان دارد، جبران چالش و تكانه ارزي كه در بنگاههاي توليدي كشور به وجود آمده را انجام دهيم تا از كاهش توليد جلوگيري كرده و اثر آن را در بازار كار و كالا كم كنيم.

 


وي افزود: بخش ديگري از بسته‌هاي حمايتي مرتبط با پيمانكاران است كه سازمان برنامه و بودجه نيز در اين زمينه وارد عمل شده است.
 دكتر نوبخت با اشاره به تحريم‌هاي پيش رو كه به صورت يكجانبه از سوي آمريكا اعمال خواهد شد، گفت: دولت و فعالان اقتصادي به يك مساله كه در شرايط فعلي اقتصاد ايران رخ داده است، به صورت كلان نگاه مي‌كنند و بر اين اساس، اگر مهمترين وظيفه دولت كه در چارچوب اقتصاد كلان و سياسي تعريف شده است، نگاه كنيم از يك سو تعادل اقتصادي مطرح مي‌شود و از سوي ديگر، توسعه مدنظر قرار مي‌گيرد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه افزود: تعادل اقتصادي را از طريق اعمال سياست‌هاي اقتصادي اعم از سياست‌هاي پولي و مالي از طريق تسويه بازارها انجام مي‌دهيم كه اين بخش كاملا مرتبط با فعالان اقتصادي است، البته بخش ديگر هم توسعه است كه برخي معتقدند كه توسعه متوازن نبوده است كه ناشي از نوعي غفلت نسبت به آمايش سرزمين و توانايي مناطق و استانها است.
وي تصريح كرد: خوشبختانه از دو سال قبل، موضوع آمايش سرزمين براي دست يافتن به نوعي تخصيص بهينه منابع براي توسعه استانها تدوين شد و اكنون سند آمايش تك تك استانها در اختيار است كه در آغاز امسال به مركز پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري سازمان برنامه و بودجه سپرده شده است. 
به گفته دكتر نوبخت، تا پايان سال به سند جامع آمايش سرزمين دست خواهيم يافت و به وظيفه خود عمل خواهيم كرد؛ بر اين اساس اين سند به اتاق بازرگاني ارايه خواهد شد و از افراد صاحب نظر در بخش غيردولتي فعالانه استفاده خواهد كرد تا توسعه به صورت متوازن رخ دهد.
دكتر نوبخت با بيان اينكه امروزه بازار پول دچار عدم تعادل است و اثرات آن را در بازار ارز نيز مشاهده مي‌كنيم، افزود: بازار سرمايه اين روزها شاهد رشد است و مي‌توانيم از اين بازار به عنوان محلي براي سرريز شدن مشكلات بازار پول استفاده كنيم.
رييس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ضمن اينكه سياست‌ها براي تنظيم بازار ارز در حال انجام است و همكاران ما در بانك مركزي سياست‌هاي لازم را به نتيجه خواهند رساند، ما هم بايد از منظر سازمان برنامه و بودجه به گونه‌اي عمل كنيم كه در كنار برنامه‌هاي جاري بتوانيم آثار سوئي كه به وجود آمده را جبران كنيم.
معاون رييس‌جمهور با اشاره به وضعيت بازار كار كشور گفت: چيزي در حد سه ميليون و ۲۰۰ هزار بيكار در اين بازار وجود دارد هرچند جمعيت شاغل طي سال‌هاي گذشته افزايش يافته اما آمار جمعيت بيكاران كاهش نداشته است.
وي ادامه داد: جمعيت فعال در سال‌هاي قبل ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر بود اما طي پنج سال گذشته به جهت افزايش نرخ مشاركت جمعيت فعال كشور افزايش چشمگيري داشته و حدود ۷۰۰ هزار نفر در سال به عنوان جمعيت فعال به بازار كار مراجعه كردند.
دكتر نوبخت گفت: در سال گذشته از ۷۳۶ هزار نفر براي ۷۱۰ هزار نفر فرصت شغلي ايجاد كرديم اما باز هم حدود ۳۰ هزار نفر به جمعيت بيكار كشور كه ۳ ميليون و ۲۰۰ هزار نفر بودند، اضافه شد.
رييس سازمان برنامه و بودجه كشور يادآور شد: در بهار امسال حدود ۴۴ هزار نفر بيش از آمار ورود جمعيت فعال شغل ايجاد شد اما هنوز تعداد بيكاران بسيار زياد است.
معاون رييس جمهور گفت: برنامه داشتيم يك ميليون و ۳۳ هزار نفر فرصت شغلي ايجاد كنيم كه تعداد بيكاران را حدود ۳۰۰ هزار نفر كاهش دهيم اما واحدهاي توليدي امروز با ريزش نيرو مواجه است و بايد براي آن فكري شود.

فعلا نظری ثبت نشده است.ما را با ثبت نظرات ارزشمند خود همراهی کنید

نظر دهید

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

معاونت ها و مدیریت ها

سامانه ها

آمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 7808
بازدید دیروز: 6453
بازدید ماه:111281
بازدید سال:731186
بازدید کل:10951767

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟

آخرین بروزرسانی

در تاریخ:  19 مرداد 1401

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت
دستگاههای اجرایی, سازمان, سرشماری, عوامل اجرایی, مسکن, نفوس