» » وزیر کشور در جلسه شورای اداری و ستاد اقتصاد مقاومتی استان گفت: اقتصاد مقاومتی طرحی علمی است که امروز همه گروه ها و جناح های سیاسی بر روی آن اجماع دارند.

وزیر کشور در جلسه شورای اداری و ستاد اقتصاد مقاومتی استان گفت: اقتصاد مقاومتی طرحی علمی است که امروز همه گروه ها و جناح های سیاسی بر روی آن اجماع دارند.

راهی جز اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی نداریم

وزیر کشور گفت: امروز اقتصاد پاشنه آشیل کشور است و برای اینکه کشور و اسلام و هم چنین خون شهدا را حفظ کنیم راهی جز اجرای تمام و کمال سیاست های اقتصاد مقاومتی نداریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه وبودجه استان گلستان دکترعبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور عصر امروز ( 7 شهریور) در جلسه شورای اداری استان افزود: اقتصاد مقاومتی طرحی علمی است که امروز همه گروه ها و جناح های سیاسی بر روی آن اجماع دارند.

وی گفت: همه ما به اقتصاد مقاومتی نه تنها باید اعتقاد بلکه باید ایمان داشته باشیم. اگر این طرح را هم مانند بخشنامه و ابلاغیه ببینیم مانند اصل 44، هدفمندی یارانه ها و مسکن مهر می شود، با اینکه همه این طرح ها طرح های خوبی بود اما به گونه ای اجرا شد که از مسیر اصلی خود فاصله گرفت.

وی با بیان اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی از تمامی طرح های گذشته مهم تر است، افزود: اگر در مسیر اجرای این طرح سوال و مشکلی بوجود آمد باید بپرسید و توجیه شوید.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: چون مقام معظم رهبری و ولی فقیه دستور اجرای این طرح را دادند به عنوان یک انسان مومن متعهد مقلد باید آن را اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه از منظر امنیتی نیز اقتصاد مقاومتی یک اصل و ضرورت است، اظهار کرد: در حال حاضر اقتصاد نقطه آسیب پذیر کشور به شمار می رود. تحریم ها مشکلات زیادی برای کشور به وجود آورد و با قیمت پایین نفت، نمی توان کشور را اداره کرد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه مردم پایه های امنیت ملی هستند، گفت: باید مردم را راضی نگه داریم. وجود جوان بیکار ناراضی موجب مشکلات سیاسی و اجتماعی در کشور می شود.

وی با بیان اینکه از نظر سیاسی، اقتصاد مقاومتی مورد قبول همه است، افزود: امروز همه گروه ها و جناح های سیاسی سیاست های اقتصاد مقاومتی را قبول دارند و امروز محور هماهنگی در کشور به شمار می رود.

وزیر کشور با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی فقط تعریف و اجرای پروژه ها نیست، خاطرنشان کرد: اجرای پروژه کار خوبیست اما همه کار نیست بلکه بخشی از اقتصاد مقاومتی است. از این پس باید پروژه ها را ارزان تر، سریعتر و کیفی تر به پایان برسانیم.

وی با بیان اینکه نخستین و مهم ترین ویژگی اقتصاد مقاومتی مردم محوری است، تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا مردم را وارد اقتصاد مقاومتی نماییم. باید سبک زندگی جامعه را بر محورهای اقتصاد مقاومتی استوار کنیم و این کار را باید از سطح روستاها و خانواده ها شروع کنیم و در کنار آن، گام های بزرگتری هم برداریم

رحمانی فضلی با تأکید براینکه اقتصاد مقاومتی باید تبدیل به گفتمان عمومی جامعه شود، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی نباید دولتی باشد و باید مردم مزه سود حلال را بچشند در این صورت پول هایشان را در خانه نگه نمی دارند و وارد تولید خواهند کرد.

وی بر دانش بنیانی فعالیت های اقتصاد مقاومتی هم تاکید کرد و گفت: علم هر روز در حال تغییر و پیشرفت است برای اینکه بتوانیم خود را به این قافله برسانیم باید خود را به علم روز و تجربیات جهانی مجهز کنیم. با اینکه ما 94 درصد زعفران دنیا را تولید می کنیم اما از گردش مالی 40 میلیارد دلاری آن فقط 500 میلیون دلار سهم داریم چرا که از سایر فرآورده های آن استفاده نمی کنیم. این در حالیست که یکی از مهم ترین فاکتورهای اقتصاد مقاومتی ایجاد ارزش افزوده است.

وزیر کشور به مسئله عدالت محوری هم اشاره کرد و گفت: توزیع منابع و اعتبارات و حتی اقداماتی که قرار است در راستای اقتصاد مقاومتی انجام شود باید عدالت محور باشد و همه جای شهرستان ها و روستاها از آن برخوردار شوند. نباید در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی تفاوتی بین گرگان با کلاله و مراوه تپه وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت بهانه نداشتن اختیارات را از استان ها گرفته است، به واگذاری بخشی از وظایف دولت به استان ها اشاره کرد و افزود: 100 مورد از اختیارات را به استان ها واگذار کردیم و دیگر این بهانه در دست استان ها نیست. از طرفی دولت برای هرکدام از استان ها وزیر معین انتخاب کرده و برای گلستان نیز وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان وزیر معین انتخاب شده است که از این پس می توانید راحت تر اقدامات مربوط به استان خود را پیگیری کنید.

وی با اشاره به احیای نظام درآمد هزینه در بودجه سال 96 کشور، بیان کرد: در برنامه ششم و در نظام بودجه ریزی اتفاقات خوبی به نفع استان ها افتاده و بنا داریم از سال آینده نظام درآمد هزینه استان ها را احیاء کنیم.

وزیر کشور با اشاره به طرح رونق تولید و خروج از رکود واحدهای تولیدی گفت: دولت برای احیای 7 هزار و 500 واحد نیمه فعال و راکد بالغ بر 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته است و قرار شده تا همه بانک ها تا پایان شهریور ماه این تسهیلات را پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه با سخنرانی کردن نمی توان توسعه استان را رقم زد، اظهار کرد: صحبت کردن ها باید نتیجه عملی هم داشته باشد و باید پروژه هایی که توجیه اقتصادی دارد در قالب کتابچه تهیه و در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرد.

رحمانی فضلی با تأکید براینکه پنجره واحد امر لازم و ضروری برای جذب سرمایه گذار است، خاطرنشان کرد: تمام سرمایه گذاران بزرگ را به استان دعوت کنید و لیست پروژه های خود را در اختیار آنان قرار دهید. بانک ها و هولدینگ های بزرگ را دعوت کنید. 10 تا 15 درصد سرمایه گذاری خارجی تبدیل به کار شده و باید برای بقیه شریک داخلی پیدا شود.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: صداو سیما نقش مهمی در این زمینه دارد و باید تولید مستندهای خوب، فیلم و سریال های متعدد، موسیقی های حماسی تهییج کننده و ... را در دستور کار قرار دهد. معتقدم 90 درصد برنامه های صداو سیما حتی برنامه کودکان نیز می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی باشد.

وزیر کشور با تأکید بر تقویت و حفظ همدلی و همگرایی تمامی نیروها در استان بیان کرد: باید قدرت هماهنگی خود را بالا ببرید و اراده قوی برای انجام کارها داشته باشید. استاندار همه طرح های استان را خوب می شناسد و برای هر مسئله ای یک راه حل دارد. البته هیچ کدام از ما کامل نیستیم و قطعا مشکلاتی در کار ما وجود دارد و باید به همدیگر کمک کنیم و ضعف ها را ترمیم نماییم. عوض کردن یک فرماندار 7 ماه از زمان را از شما می گیرد و به جای این کارها، بهتر است با همدیگر هماهنگ شوید.

راهی جز اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی نداریم

 

 

 

 

فعلا نظری ثبت نشده است.ما را با ثبت نظرات ارزشمند خود همراهی کنید

نظر دهید

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

معاونت ها و مدیریت ها

سامانه ها

آمار سایت

آمار بازدید
بازدید امروز: 1672
بازدید دیروز: 3819
بازدید ماه:27226
بازدید سال:988039
بازدید کل:11208620

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟

آخرین بروزرسانی

در تاریخ:  09 مهر 1401

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت
دستگاههای اجرایی, سازمان, سرشماری, عوامل اجرایی, مسکن, نفوس